הקשר המסוכן בין מחלות חניכיים וסרטן

במחקר גדול נמצא כי בקרב גברים קיים קשר מובהק בין מחלות חניכיים למחלת הסרטן

קיים קשר ברור בין מחלות חניכיים ומחלות ססטמיות אחרות כגון סכרת, טרשת עורקים, אלצהיימר, אימפוטנציה, אוסטאופורוסיס ומחלות לב. ידוע כי אצל אנשים הסובלים ממחלת חניכיים ומערכת חיסונית ירודה, הרעלנים המשתחררים בזמן הדלקת הם אלו שמעוררים את הסרטן.

החיידקים הגורמים למחלות החניכיים משחררים רעלנים אשר גורמים לנסיגת החניכיים וספיגת העצם. כאשר יש דלקת, החניכיים מדממות עקב התפתחותם של כלי דם מרובים שתפקידם להעביר תאים של המערכת החיסונית על מנת לצמצם את הדלקת – אך אל אותם כלי דם יכולים לחדור חומרים מהדלקת המקומית- חומרים אלו הם הרעלנים מאותם חיידקים שגרמו למחלת החניכיים.

בקרב חולי סרטן מסוגים מסוימים, טיפול יסודי של החניכיים עוזר רבות לתפקוד המערכות השונות הנגועות בסרטן. נמצא כי במצב של מחלת טרשת העורקים – טיפול חניכיים שכזה שיפר את תאי האנדותל (התאים של הדופן הפנימית של כלי הדם) משמעותית והדבר עודד את תפקוד כלי הדם והלב.

לגבי סרטן הלבלב, הריאות וסרטן הדם – עדיין לא ברור מהות הקשר אך נמצא כי באופן מובהק אחוז מחלות החניכיים בחולי הסרטן מסוג זה גבוה כמעט פי שתיים מהאחוז באוכלוסיה בריאה באותם גילאים.

מהם סימני האזהרה?

  • כאבים לא מוסברים בחלל הפה, פצעי אפטה ופטריות בפה יכולים להעיד על גילויי מוקדם של סרטן או איידס.
  • חניכיים חיוורות או צהבהבות יכולות להעיד על היווצרות צהבת או לוקמיה, סרטן הדם.
  • דימום שאינו מפסיק לאחר עקירה או טיפול שיניים כרורגי יכולים להעיד על סרטן הדם או חסר פקטורי קרישה.

צילום פשוט של שן – ובה ספיגת עצם נרחבת יכולה להעיד על אוסטאופורוסיס הרבה לפני שהמחלה תיפגע בעצמות גדולות אחרות או שתתגלה ע”י אמצעים אחרים.

טלפון תל אביב 03-5280876 | טלפון רמת השרון 03-5470755