ישנים אצל רופא השיניים

ממחקרים רבים שבוצעו בישראל עולה כי 45% מהאוכלוסייה חוששים מטיפולי שיניים ו- 9% מוגדרים כדנטופובים – בעלי חרדה המונעת מהם להגיע לטיפולי שיניים כלל וכלל! עוד עולה כי 3 סיבות גורמות לחשש העיקרי מטיפול שיניים – זריקת ההרדמה, רעש המקדחה והחשש מכאב פתאומי בזמן הטיפול.

רמת החרדה הגבוהה הביאה לכך שטיפולי שיניים תחת הרדמה כללית הפכו לטרנד מטאורי בשוק רפואת השיניים. כ – 15% מההרדמות הכלליות המבוצעות בארה”ב הינן לצורך טיפולי שיניים, סה”כ 5 מיליון מתרפאים בשנה מעדיפים טיפול “מקיף” בפגישה אחת בלבד, ללא החשש מכאב או יכולת לשמוע או לראות את אופן ביצוע הטיפול.

למי מתאים טיפול שיניים בהרדמה כללית?

1  מתרפאים חרדים – דנטופובים, שאינם מטפלים בשיניהם עקב החשש מרופא השיניים

2  מתרפאים עם רפלקס הקאה מוגבר – GAG- שלא ניתן להחדיר לפיהם מכשירי טיפול

3  ילדים קטנים – שלא משתפים פעולה ועלולים לפגוע בגופם עקב תזוזה בזמן טיפול

4  אנשים הסובלים מבעיות של פיגור או מגבלות מנטליות נוספות המונעות שת”פ עם רופא השיניים

5  אנשים עם בעיות רפואיות כלליות שבהם עדיף לבצע טיפול מרוכז ומבוקר

6  אנשים ללא זמן פנויי שנוח להם לרכז טיפול מקיף בבת אחת

הרדמה כללית בטיפולי שיניים הינה הרדמה כללית ברמתה המינמלית. קיימות 3 אפשרויות של הרדמה –

  1. הרדמה הכרתית – טשטוש קל, המתרפא ער אך מטושטש ולכן רמת הפחדים מטיפול השיניים יורדת
  2. טשטוש עמוק – המתרפא נמצא במצב של שינה, אינו שומע או רואה, אך הרפלקסים שלו פעילים והנשימה שלו היא עצמונית. לאחר גמר הפעולה המתרפא חוזר לערנות מלאה תוך מספר דקות אך אינו זוכר כלום מהטיפול.
  3. הרדמה מלאה – מצב בו מדכאים את כל הרפלקסים של המתרפא, הוא אינו נושם בכוחות עצמו והרופא המרדים מבקר את כל התהליך. ההתאוששות היא לאחר כ-30 דקות.

ניתן לבצע את כל טיפולי השיניים בהרדמה כללית – סתימות, טיפולי שורש, עקירות לכל סוגיהן, מבנים, כתרים זמניים, שתלים וכן כל הפרוצדורות הכירורגיות. זמן הטיפול יכול להגיע לכ-11 שעות טיפול.  רוב העבודה הקשה והארוכה יכולה להיות מבוצעת בזמן ההרדמה הכללית, אולם את הרכבת הכתרים הסופיים לא ניתן לבצע בזמן ההרדמה היות שלכך יש צורך בעבודת מעבדה. כמו כן במידה ומוחדרים שתלים, יש צורך להמתין לקליטתם ע”י עצמות הלסת ובכך לא ניתן להתערב, לרוב הדבר אורך כ-3-4 חודשים, אולם הטיפול הנותר בתום תקופה זו הינו קטן מאד יחסית וניתן לבצעו ע”י גז צחוק או טשטוש קל.

טיפול בהרדמה כללית מצריך היערכות מיוחדת: צוות נוסף – סייעת, רופא מרדים ואחות, תשתית נוספת – מכונות ניטור, החייאה וכן צורך באישורים של משרד הבריאות והסמכת רופא השיניים עצמו לצורך טיפולים אלו, כמו כן לרוב, המתרפאים המגיעים לטיפולים שכאלו אינם מבצעים רק כתר בודד או 3 סתימות, ולרוב מדובר בשיקומי פה גדולים ומורכבים.

עלות שעת הרדמה כללית או סדציה עמוקה היא בין 1600-2300 שח לשעת הרדמה, המתווספת לעלות טיפול השיניים הרגיל. עלות זו מייקרת טיפול שיניים ממוצע (האורך -6.5 שעות בהרדמה כללית) בכ-12000  ₪ אולם מתרפאים רבים טוענים כי הזמן הנחסך מהם (לפעמים כ-25 פגישות טיפול) שווה זאת מבחינה כלכלית.

אמנם טיפול שיניים בהרדמה כללית יקר יותר מטיפול רגיל, אך הוא חוסך זמן יקר ואי נוחות גדולה.

טלפון תל אביב 03-5280876 | טלפון רמת השרון 03-5470755