סתימות – מנפצים את המיתוסים

שחור או לבן, זהב או כסף?
כמעט כל אחד חווה את דילמת הסתימה. באיזה צבע? מאיזה חומר? וכל כמה זמן צריך החליף? בנוסף לכך, הררי מיתוסים נבנו בנשך השנים סביב הנושא. ד”ר רונן בורדובסקי רופא שיניים לאסתטיקה דנטאלית ושיקום הפה מתמודד עם כל המיתוסים אחד לאחד ושופך אור על הנושא.

אילו סוגי סתימות קיימות?

 1. אמלגם – סגסוגת של מתכות. הסתימה הכסופה המכילה כספית, בדיל, כסף ונחושת זהב.סתימה המרוקעת לשן מזהב
 2. קומפוזיט – הסתימות הלבנות הפשוטות. זהו רזין פלסטי המכיל חלקיקי קווארץ
 3. קומפוזיט מעבדתי- חומר לבן המבוצע במעבדה לפי מידה שלוקח הרופא
 4. חרסינה-חלקיקים פלדספארים,מבוצע במעבדה מחומר מאד חזק

המיתוסים:

 1. “סתימות מתכתיות חזקות יותר מסתימות לבנות”- לא נכון.
  החומר הלבן (קומפוזיט) חזק כמו חומר השן ולכן הטענה אינה נכונה. המיתוס “נולד” קיים לפני 20-30 שנים בהן אכן היו מבצעים את הסתימות הלבנות מחומרים חלשים יותר ולכן הסתימות הלבנות היו חלשות. עם ההתפתחות הטכנולוגית החומרים הלבנים הינם חזקים מאד ואם הם נשברים אזי גם חומר שן טבעי היה נשבר!
 2. “סתימות כסופות מכילות כספית והן רעילות לגוף האדם”-לא מדוייק.
  אכן סתימות אמלגם הן סגסוגת של מספר מתכות ובתהליך ערבוב החומר הכספית “מרטיבה” את שאר מרכיבי הסגסוגת ונוצרת תערובת יציבה,לפי רוב המחקרים הידועים היום, ולפי חוות הדעת של FDA (ארגון התרופות האמריקאי) ומשרד הבריאות הישראלי-אמלגם אינו מסוכן לבריאות! נכון אומנם כי כספית במצבה החופשי רעילה, אולם היא אינה יכולה להשתחרר
  מסתימות האמלגם. קיימים ארגונים ומדינות מסויימות(שבדיה,יפן) האוסרות על השימוש באמלגם בשטחן, אולם הדבר קשור, בין היתר, לזיהום הסביבתי שאמלגם יוצר בזמן פינויו ממרפאת השיניים וכן לכמות הכספית שהאוכלוסיה במדינות אלו צורכת בעיקר מדגים ופירות ים.
 3. “אמלגם הוא חומר עתיק ולכן גם בטוח”- נכון.
  אכן האמלגם הינו חומר וותיק מאד ברפואת השיניים-מעל ל-120 שנים, ובשנים האחרונות שוכלל ע”י ייצור סגסוגת ללא גמא-יותר חזקה.
 4. “סתימות לבנות יקרות יותר מכסופות”- לא מדויק.
  אכן המתרפא ישלם יותר על שיחזור לבן (350-600 ₪) לעומת מתכתי (150-300ש”ח) אולם עלויות החומרים הלבנים גבוהות יותר בגלל זמן הטיפול שארוך הרבה יותר משחזור כסוף.
 5. “סתימות לבנות כואבות יותר מכסופות”- לא מדוייק.
  בזמן ביצוע הסתימה אין כאב כלל, אם יש כאבים הרי שהם יכולים להתעורר לאחר התפוגגות ההרדמה ולרוב הם חולפים כעבור מספר ימים, הסתימות הלבנות אינן מעבירות גירויי חום\קור לעצב השן כמו סתימות מתכתיות
 6. 6.”בסתימות כסופות קודח הרופא יותר מסתימות לבנות”-לרוב נכון.
  האמלגם חייב להיות בעל עובי של 2 ממ לפחות, לעומת חומר לבן שיכול להיות דק יותר. זו הסיבה שאם קיים חור קטן(פחות מ-2 ממ) בשחזור לבן הרופא יקדח רק את האזור העששתי ואילו בשחזור אמלגם הוא יעמיק יותר את הקידוח. החומר הלבן מודבק לשן ע”י דבקים כימיים לעומת אמלגם שבזמן החדרתו הוא רך, מתקשה ואז מקבל את צורת החלל ולא יוצא,לכן הכנת החלל באמלגם מתבצעת לפי כללים מסויימים שבהכרח גורמים לחלל להיות רחב יותר.
 7. “כדאי להחליף את כל הסתימות השחורות בלבנות”- לא נכון.
  אין צורך להיכנס לפאניקה ולרוץ ולהחליף את כל סתימות האמלגם בלבנות, גם בזאת כרוך סיכון שבזמן ההחלפה יעמיק הרופא את החלל ויגיע לטיפול שורש.יש צורך לשקול כל מקרה לגופו ולבחור ברופא מיומן שיידע להבחין בסכנה.
 8. “הסתימה הכי עמידה היא מזהב”-נכון!
  עד לפני מספר שנים היו מבצעים שחזורים אלו לרוב בחו”ל. דרגת התאימות השולית,כלומר הדיוק של הסתימה בשוליים(זוהי הנקודה הרגישה בכל סתימה) בזהב גבוהה יותר מאמלגם או חומר לבן. הבעיה עם סתימות הזהב היא חוסר אסתטיקה ועלות יקרה. כיום התחליף לשחזורים אלו הן סתימות חרסינה שגם בהן הדיוק רב מאד, אולם עלותם יקרה לא פחות מזהב.
 9. “בפה עם הרבה סתימות אמלגם יש זרמים חשמליים”- נכון.
  הזרמים האלו נקראים זרמים גלוונים וניתן לחוש בהם אם לוקחים ומניחים ליד סתימה כסופה נייר אלומיניום או מתכת אחרת, הדבר אינו מזיק, המקסימום הוא תחושת צריבה קלה.
 10. “סתימות לבנות משנות צבען עם השנים”- נכון.
  עם השנים פני השטח של הסתימות הלבנות סופחות צבע מהמזון, השתייה או העישון ולכן מצהיבות מעט. ליטוש קל של הרופא יחזיר את הצבע המקורי.
 11. “הוצאת סתימה כסופה עלולה להיות מסוכנת לבריאות”- נכון.
  חימום האמלגם ופעולת הקידוח מעלים מעט אדי כספית לחלל הפה. רופא מיומן ישאב אדים אלו מיידית בזמן ההוצאה וכך לא ייגרם כל נזק. חשוב שתהיה שאיבה תקינה וכן שהקידוח ילווה ע”י זרם מים חזק.

טלפון תל אביב 03-5280876 | טלפון רמת השרון 03-5470755