רמת השרון:
03-5470755

איך תשמרו על השיניים של הילדים?

 אם חשובה לכם בריאות השיניים של ילדכם, הכי חשוב שתתנו להם דוגמא אישית ותעודדו שמירה על היגיינה. עליכם לדאוג לתפריט תזונתי נכון ומאוזן, למים זמינים ולטיפוח הרגלים נכונים לצחצוח שיניים ולתחזוקה נכונה של חלל הפה והשיניים. במאמר שלפניכם – כל הצעדים הפרקטיים לשמירה נכונה של השיניים של ילדיכם.

כבר עם בקיעתה של השן הראשונה מתחילה שגרת צחצוח השיניים ולימוד הרגלים חשובים לשמירת היגיינת הפה ותחזוקה נכונה.

שיני החלב הראשונות בוקעות בממוצע סביב גיל חצי שנה ועד לגיל שנתיים וחצי בוקעות כבר 20 השיניים הראשונות. כאשר כל איחור בבקעת שיניי החלב גורר עיכוב בבקיעת השיניים הקבועות. כבר מבקיעת השן הראשונה חשוב להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום בבוקר ובערב, ולתת לפעולה חשיבות גבוהה על מנת להקנות לילד הרגלים נכונים וחשובים להמשך החיים. חשוב להצטייד במברשת קטנה בעלת סיבים רכים או באצבעון גומי שבקצהו מברשת ולצחצח ללא משחת שיניים עד גיל שנתיים. הצחצוח בשלב הזה חשוב על מנת להסיר את רובד החיידקים מהשיניים ולהעלות את קצב ייצור הרוק אשר תפקידו לסייע בשמירה על בריאות השיניים והפה.

מגיל שנה ואילך מומלץ להימנע משתייה ממותקת והאכלה במשך הלילה מהסיבה שייצור הרוק פוחת כך שהסוכרים לא נשטפים מהפה אלא נצמדים לשיניים במהלך כל הלילה וגורמים לפגיעה איטית אך ממושכת בשיניים.

בגיל שנתיים מומלץ להגיע לבדיקת רופא ראשונה על מנת לבדוק שהשיניים צומחות באופן תקין ועל מנת לקבל הדרכה לשמירה על היגיינה אוראלית נכונה. בהמשך מומלץ להגיע לבדיקה שגרתית אחת לחצי שנה.

עד סביבות גיל 8 מומלץ לצחצח שיניים ביחד עם הילדים משום שהם עדיין לא מיומנים בצורה מספקת בצחצוח שיניים יעיל ולכן חשוב לצחצח ביחד איתם על מנת להקנות להם טכניקה נכונה ומודעות צחצוח גבוהה להמשך החיים. אם הם דורשים עצמאות, תנו להם לצחצח בעצמם ובסיום צחצחו להם אתם את השיניים על מנת להסיר בצורה יסודית יותר את רובד החיידקים ולהגיע ליעילות צחצוח גבוהה ומספקת.

שיניים שלא מתוחזקות נכון בגילאים צעירים עלולות להגיע מהר מאד למצבים של עששת וריקבון מאחר וזאת מחלה מדבקת היא מתפשטת משיניים נגועות לשיניים בריאות, ומהר מאד עלולים להגיע למצב שכל השיניים נגועות במחלה ואז הבעיה הרבה יותר מורכבת וקשה.

הורים רבים נוטים שלא לטפל בשיניי החלב בטענה שהן זמניות בלבד ומתחלפות כעבור זמן קצר, אך זאת טעות גדולה. חשוב מאד לטפל בשיניים חלביות ולא להזניח אותן מאחר שעששת לא מטופלת בשיניי חלב עלולה לגרום לספיגה של העצם בלסת ובכך ליצור פגיעה גם בשן הקבועה. בכל מקרה של עששת חשוב מאד לטפל באופן מידי גם על מנת למנוע הדבקה של שיניים נוספות וגם על מנת למנוע בעיות בהמשך.

 גילאי 6 – 12 זהו השלב ששיניי החלב מתחלפות בשיניים קבועות, הילדים כבר עצמאיים יותר ולכן חשוב לפקח יותר על הרגלי צריכת הממתקים והחטיפים שלהם, חשוב לבדוק שהם מקפידים על צחצוח שיניים יעיל פעמיים ביום וחשוב להגיע לבדיקת רופא שגרתית אחת לחצי שנה כדי למנוע מצבים של עששת לא מטופלת וכן על מנת לבצע טיפולים מניעתיים. מומלץ גם לחשוף אותם לשימוש בחוט דנטלי לאחר צחצוח השיניים על מנת להגיע למצב של היגיינה אוראלית ברמה גבוהה.

מגיל 12 ואילך אפשר לאפשר שימוש במברשת שיניים חשמלית אשר לרוב מנקה ביסודיות גבוהה יותר את השיניים ומסירה בצורה מושלמת את רובד החיידקים. בגילאים אלו עלולה להיווצר אבנית ולכן מומלץ לפנות לביקורת שיננית אחת לחצי שנה ובהתאם לצורך. בגילאים אלו מומלץ גם להגיע לייעוץ אורתודנטי על מנת לבדוק את המיקומים של השיניים בלסת ואת כיווני הצמיחה. במידה שישנם ליקויים בעמדות השיניים יסביר לכם האורתודנט על הטיפול הנדרש על מנת להגיע למצב של קשת שיניים תקינה ובעלת מראה אסתטי ברמה גבוהה.

איך תמנעו התפתחות עששת:

 

  • בצעו טיפול בפלואוריד מרוכז – הטיפול מתבצע על ידי שיננית בסיום טיפול להסרת אבנית. הפלואוריד הוא חומר אשר ידוע כמונע עששת גם בעת בטיפול מקומי ממוקד.
  • בצעו איטום חריצים – טיפול פשוט אך חשוב אשר מתבצע על ידי רופא השיניים. האיטום נעשה בשיניים הטוחנות אשר נוטות למבנה מחורץ אשר מקשה על ניקיון יסודי של השן בזמן צחצוח שיניים. מטרת הטיפול הינה למלא את החריצים וליצור מבנה שן שטוח שיאפשר ניקוי קל ויסודי ובכך למנוע מוקדי עששת.
  • שפרו את הרגלי התזונה – צמצמו צריכה של מאכלים שמכילים פחמימות, הקפידו על שתיית מים במהלך הארוחה על מנת לאפשר ניקוי טבעי של האוכל מהפה והגבילו עד כמה שניתן צריכת חטיפים ומתוקים. למדו את ילדיכם לצרוך פירות וירקות טריים כאלטרנטיבה בריאה לחטיפים מתוקים.
  • הקפידו על תחזוקה אוראלית נכונה – הקפידו להחליף את מברשת השיניים של ילדכם כל 3 חודשים.
  • הקפידו על שטיפות פה מגיל שש – השיניים מהוות רק רבע מחלל הפה, היתר הם הלשון, החניכיים והלחיים הפנימיות, אותם אנחנו לא ממש מצחצחים ולכן חשוב מאד להשתמש בשטיפות פה (המתאימות לילדים) על מנת להסיר את רובד החיידקים מכל האזורים הללו ולשמור על היגיינת פה מקיפה ומלאה.
  • בחרו רופא שיניים ידידותי – מרפאת השיניים ובמיוחד כיסא הרופא נראים מאיימים ולא נעימים במיוחד בעיניהם של הילדים הקטנים. רופא חייכן וחביב יהפוך את התהליך לנסבל הרבה יותר ויגרור פחות התנגדויות מצד הילד.
  • בקרו אצל השיננית – מומלץ להגיע לביקורת שיננית כל חצי שנה ולהקפיד על ביצוע כל הטיפולים המונעים: הסרת אבנית, איטום חריצים וטיפול פלואוריד.

במרפאת ׳מאלו קליניק׳ ישראל מבצעים כל הסוגים של טיפולי השיניים לילדים ביניהם טיפולי שיננית, טיפול פלואוריד וטיפול יישור שיניים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

דילוג לתוכן