רמת השרון:
03-5470755

אילו סוגי שתלים יש ומה ההבדלים ביניהם

רפואת השיניים התפתחה רבות בשנים האחרונות במיוחד בתחום השתלות השיניים. כיום גם אנשים חסרי שיניים יכולים להיכנס למרפאה ולצאת תוך מספר שעות בודדות עם פה מלא שיניים יפות ומתפקדות. אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם הוא טיפול השתלת שיניים המתאפשר הודות לשתלים הדנטליים. השתל הדנטלי משמש תחליף מלאכותי לשורש שן שנשרה או נפגעה. הוא למעשה מעין בורג קטן עשוי טיטניום אשר מוחדר לתוך עצם הלסת ומעליו מונח הכתר. השתל הדנטלי צריך להיות בעל התאמה ביולוגית לעצם ולרקמות על מנת לאפשר קליטה מוצלחת ולמנוע מצב של דחייה, כאשר בחירת השתל הספציפי מתבצעת על ידי רופא השיניים בהתאם לפיזיולוגיה של עצם הלסת של המטופל. ישנו מגוון רחב של שתלים הנבדלים זה מזה בגודל פני השטח, בעיצוב, באחוזי ההצלחה שהם מקנים ובמוניטין החברה המייצרת.

סוגי השתלים הקיימים בשוק:

  • שתל צילינדר – שתל דנטלי קלסי שמשתמשים בו אצל רוב המטופלים כאשר אין שום בעיה עם עצם הלסת. השתל מוברג לעצם הלסת בצורה אנכית בדומה לשן הטבעית.
  • שתל קונוס עם הברגת V–  שתל זה מתאים למטופלים עם עצם לסת בעלת נקבוביות. השתל מוברג לעצם הלסת בצורה אנכית בדומה לשן הטבעית.
  • שתל בלייד – שתל הבלייד הוא בעל צורה של להב, ארוך ושטוח. שתל זה מיועד למטופלים בעלי עצם לסת צרה במיוחד. כיום מתבצעות מעט מאד השתלות דנטליות עם השתל הזה בשל חסרונותיו המשמעותיים: עלותו הגבוהה ונטייתו לאסוף שאריות מזון אשר עלולות לגרום לדלקת חניכיים ולזיהומים בחלל הפה.
  • שתל דיסק/בזאלי – שתל דנטלי שטוח שלמעשה מהווה שילוב של שתל צילינדר ושתל בלייד. שתל זה פותח במטרה לספק פתרון למטופלים אשר סובלים מחוסר עצם משמעותי בלסת העליונה ובלסת התחתונה. שתל דיסק אינו מוברג לעצם כמו שתל דנטלי רגיל אלא מוחדר בצורה אופקית לעצם הבזאלית ומכאן שמו.
  • שתל הרמת סינוס – שתל חדש יחסית אשר פותח בשנים האחרונות. שתל הרמת סינוס הוא בעל צורת בורג, מבנה חלול ומערכת צינורות המאפשרת לבצע הרמת סינוס דרכו, בכך נחסכת פרוצדורה כירורגית מורכבת יותר – פתיחה רחבה של הסינוס. החיסרון הבולט של השתל הזה הינו הצורך במינימום עובי של עצם לסת כתנאי הכרחי להצלחת ההשתלה, כך שאינו מתאים לכלל המטופלים.
  • שתלי מיני – שתל דנטלי יחסית חדש בעל קוטר קטן במיוחד. שתל זה ניתן להחדרה ללסת מיד לאחר פעולת העקירה של השן, כך שתהליך ההחלמה של הטיפול מתקצר באופן משמעותי ביותר. שיטה זו חוסכת למטופלים זמן, כאב וכסף מאחר שהתהליך מהיר וקצר ומסתיים בטיפול אחד בלבד וזמן ההחלמה קטן באופן משמעותי. השתלת שתל מיני מתבצעת באלחוש או בהרדמה מקומית ללא תפרים.
  • שתלים זיגומטיים שתל דנטלי חדשני אשר מתחבר לעצם הלחי (עצם הזיגומה) ולא לעצם הלסת, בכך הוא מהווה פתרון מצוין למטופלים הסובלים מחוסר עצם בלסת העליונה. העצם הנבנית סביב השתל הינה עצם הלחי ולא עצם הלסת כפי שמתרחש בשתלים הדנטליים האחרים.
המשותף לכל הסוגים של השתלים הדנטליים הינו היכולת להתברג לתוך הלסת והעמידות הגבוהה לאורך שנים רבות. חשוב להדגיש שאין הבדלים בחומרים מהם עשויים השתלים, אך ישנם הבדלים בסוג הציפוי שלהם. לכל אחת מצורות השתלים יש יתרונות משלה והבחירה בצורת השתל האידיאלית תיעשה על ידי רופא השיניים בהתאם למבנה הלסת, לגובה ורוחב עצם הלסת ולפרמטרים נוספים בפיו של המטופל. מעל הכל, חשוב לבחור בשתל איכותי הנושא תו תקן על מנת להבטיח הנאה לאורך שנים רבות. נכתב על ידי דוקטור ערן פרמון.