רמת השרון:
03-5470755

השתלות שיניים למחוסרי עצם

טיפול השתלת שיניים מחייב כמות מסוימת של עצם לסת על מנת שהשתל הדנטלי ייקלט בצורה טובה והטיפול יצליח. השתל הדנטלי צריך להיות מוקף בעצם לסת  אשר מידותיה לכל הפחות בגובה של כ – 10 מ"מ ורוחב של 5-6 מ"מ. מהם הפתרונות הקיימים היום למחוסרי עצם?

 אנשים רבים סובלים היום מחוסר של עצם בלסת באופן שאיננו מאפשר להם לעבור טיפול השתלת שיניים. מספר גורמים משפיעים על איבוד עצם לסת:

  • עקירת שיניים – לאחר עקירה של שן מתחיל תהליך של ספיגת עצם חזרה בגוף מאחר שהייעוד שלה שהיה תמיכה בשן, הסתיים. לכן ישנה חשיבות רבה לבצע טיפול השתלת שיניים סמוך לעקירת השן.
  • דלקות חוזרות – דלקות סביב שורש השן עלולות לגרום לנסיגה של העצם או להתדלדלות משמעותית.
  • נסיגת חניכיים – נסיגת חניכיים נגרמת בדרך כלל כתוצאה ממחלת חניכיים אך ישנם גורמים רבים נוספים שעלולים לגרום לבעיה. כאשר מתחילה נסיגת חניכיים חשוב מאד למצוא את הגורם ולטפל בו שכן נסיגת חניכיים הוא מצב בלתי הפיך אך ניתן לעצירה. נסיגת חניכיים חמורה עלולה לגרום למצב של איבוד שיניים שכן החניכיים אשר מקבעות את השן נסוגות והשן מאבדת אחיזה ונושרת ובהתאמה גם עצם הלסת תידלדל ותיספג.

הפתרון המסורתי להתגבר על בעיית חוסר עצם בלסת הינו טיפול השתלת עצם, זוהי פרוצדורה ארוכה ומורכבת אשר מקנה תוצאות טובות, אך כרוך בטיפול ארוך, ריפוי מורכב ועלות גבוהה. בזמן הניתוח רופא השיניים מרים את ריצפת הסינוס אשר נמצאת בקדמת הגולגולת ומחדיר עצם על מנת שאפשר יהיה להחדיר לתוכה את השתלים הדנטליים. לעתים העצם המלאכותית נדחית על ידי הגוף ואיננה נקלטת ונוצר צורך לבצע הליך כירורגי שיקומי שאורך זמן רב וכרוך בכאבים רבים. רק לאחר שהעצם המלאכותית נקלטת בהצלחה בגוף, ואזור ההשתלה נרפא לגמרי אפשר להתחיל את טיפול השתלת השיניים.

פתרון מסורתי נוסף להתגבר על בעיית חוסר עצם בלסת הינו טיפול מקדים של הרמת סינוס, הליך כירורגי שבו רופא השיניים יוצר פתח אל הסינוסים ומחדיר אבקת עצם לחלל הממוקם בין רצפת הסינוס לרירית. לאחר סיום הטיפול נדרשת המתנה ארוכה של 6-8 חודשים בהם מתאחה האבקה לעצם שאליה ניתן  להחדיר את השתלים הדנטליים. טיפול זה כרוך בסבל רב ובסיכון לפגיעה בסינוסים ולהתפתחות זיהומים.

הפתרונות המודרניים המאפשרים להתגבר ביתר קלות על בעיית חוסר עצם בלסת:

שתלים זיגומטיים

שתלים זיגומטיים הם שתלים דנטליים בעלי מבנה מוארך אשר מאפשר לחבר אותם ישירות לעצם הזיגומה – עצם הלחי שנמצאת מעל עצם הלסת העליונה ובכך מתאפשרת  עקיפת המכשול של חוסר עצם לסת מבלי הצורך לבנות עצם לסת חדשה. שתלים אלו הם שתלים יציבים וחזקים בדומה לשתלים דנטליים רגילים ועל כן קיימת אפשרות גם לטיפול השתלת שיניים ביום אחד גם למטופלים מחוסרי עצם בדיוק כמו לשאר המטופלים.

שתלים בזאליים/ שתלי דיסק

שתלים בזאליים הם שתלים קצרים יותר שלא מוחדרים לחניכיים אלא מחוברים לחניכיים. שתלים אלו מהווים פתרון להשתלות שיניים במצבים של חוסר עצם בלסת התחתונה ומקנים הן לרופא השיניים והן למטופלים טיפול קצר ופשוט יותר.

שימור העצם הקיימת

טכניקה חדשה אשר משמרת את עצם הלסת שעדיין קיימת. בטכניקה זו רופא השיניים משאיר חלק משורש השן של שיניים שנותרו בלסת מבלי לעקור את השיניים באופן מלא. התוצאה המתקבלת הינה השתלת שיניים ביום אחד אשר עוצרת את נסיגת עצם הלסת.

האפשרות הטובה ביותר הינה התאמה נכונה של הפתרון אשר ישיג תוצאה רצויה לאורך זמן עבור המטופל. לשם כך דרושה מחשבה רבה, בחינה מדוקדקת של המצב וניסיון רב ששילובם יאפשר מענה אמפטי ומקצועי לצרכיו של המטופל.

דילוג לתוכן