רמת השרון:
03-5470755

כיצד צחצוח שיניים עוזר לשמור על השיניים ואיך לצחצח נכון?

הסיבות לכך שבני האדם החלו לצחצח את שיניהם קשורות קשר ישיר לאוכל שהם החלו לצרוך בשלב כל שהוא במהלך ההיסטוריה וגם ההתפתחות של הלסת שהפכה לצרה יותר וגרמה להיצמדות השיניים, כך שלא יתקעו ביניהן שאריות מזון. השיניים הן האיבר הראשון שבא במגע עם מזון שאנו אוכלים, הן נחשפות לעיני הציבור בעת חיוך ובמקרים רבים שיניים בריאות יעידו על מצב בריאותי תקין וחוסן. השמירה העל בריאות השיניים היא בעיקר על ידי שמירה על ניקיון, שטיפה וצחצוח יומיומי על ידי מברשת מתאימה.

החיידקים אשר מתפתחים בשיניים עשויים להיכנס אל מחזור הדם ולהגיע גל לאזורים אחרים בגוף האדם. במקרה  כזה המצב עלול להפוך אפילו למסוכן.

איך נבחר מברשת שיניים מתאימה לצחצוח השיניים

צחצוח השיניים מתבצע כאמור על ידי מברשת אך לא כל מברשת תתאים לכל אחד. הבחירה במברשת מתאימה תאריך את חיי השיניים, תבצע את הניקוי ביעילות ולא תפגע בציפוי האימייל של השן. אלה כמה פרמטרים שכדאי להביא בחשבון בעת צחצוח השיניים:

  • יש לבחור במברשת בעלת משטח ישר שעשויה מסיבי ניילון רכים ומעוגלים.
  • הידית של המברשת צריכה להיות נוחה לאחיזה וארוכה מספיק על מנת להגיע אל כל השיניים (גם האחוריות).
  • ראש המברשת יהיה באורך של 3 שיניים לערך.
  • אין זה משנה אם מדובר העל מברשת חשמלית או הברשה ידנית, אך עבודה עם מברשת חשמלית תקל על בעלי מוגבלויות ותבצע את העבודה מהר יותר.
  • יש להחליף את מברשת השיניים בכל שלושה חודשים אך ניתן לעשות זאת לפני כן במידה והסיבים שלה שחוקים או מכופפים.

הבחירה במברשת שיניים מתאימה היא חשובה ביותר, וישנן מברשות אשר מתאימות לילדים, לשיניים רגישות וגם מברשות אשר מכילות מברשת ללשון בצדן האחורי.

מה לגבי המשחה

את הצחצוח אנו מבצעים על ידי שימוש במשחת שיניים שמכילה חומרים חשובים. כאשר אנו מעוניינים לבחור משחה, חשוב לוודא שהיא מכילה ריכוז גבוה של פלואוריד על פי גיל המשתמש. בנוסף לכך, יש לבחור במשחה בעלת מקדם שחיקה נמוך שלא יפגע בציפוי השיניים. משחות מלבינות הן בעלת מקדם שחיקה גבוה למדי וקיים סיכוי שהן יפגעו בהגנה הטבעית של השיניים ולגרום לרגישות.

זמן לצחצוח שיניים

הצחצוח עצמו יעשה עם כמות משחה קטנה בגודל של מטבע קטן. פעולת הצחצוח תיעשה על גבי שלושה חזיתות עיקריות:

  • החלק שפונה את הלחי.
  • החלק שבעזרתו לועסים את המזון.
  • החלק שפונה כלפי פנים.

יש לצחצח את השיניים בעדינות רבה ולהימנע מפגיעה ברקמות של החניכיים שרגישות מאוד. הפעולה היא הנחה של המברשת על הקו שמפגיש בין השן לחניכיים בזווית של 45 מעלות וצחצוח בתנועות רכות וקצרות. בכל פעם יש לטפל בכמה שיניים ולחזור על הפעולה כ-10 פעמים עד שעוברים לקבוצת שיניים נוספת, את השיניים הקדמיות יש לצחצח בנפרד לכיוון החניכיים.  מומלץ לעשות שימוש במברשת לשון ולצחצח את הלשון.

תזונה ושיניים בריאות

ככל שנשתדל לצרוך מזון בריא יותר, כך נקטין את הסיכוי להתפתחות של בעיות שיניים ועששת בחניכיים. מומלץ שלא לאכול מאכלים שמבוססים על פחמימות ולהימנע עד כמה שאפשר מאכילת סוכריות, לחם לבן, טופי ועוד. ניתן גם לעשות שימוש במי פה, אך כדאי לעקוב אחרי הוראות השימוש ולהתייעץ עם רופא השיניים שלכם. בדרך כלל השימוש במי פה יתבצע לאחר הצחצוח ומומלץ גם להימנע מאכילה ושתיה מיד לאחר השימוש במוצר זה. גם תינוקות מחויבים בשמירה על השיניים ועלינו לדאוג לצחצח להם את השיניים על ידי מוצרים מתאימים ועל פי ההוראות.

דילוג לתוכן