רמת השרון:
03-5470755

מהם השלבים בהשתלת שיניים

השתלת שיניים הוא תהליך שבמהלכו משתילים אל עצם הלסת שתל דנטלי. השתל אמור לתפקד בסופו של דבר בתור השן שחסרה, ועל כן חשוב מאוד שהוא יהיה ברמה איכותית גבוהה מאוד. הסיבות לאיבוד של שן הן שונות ומשונות וזה עשוי להיגרם מחבלה, או מחלה ומסיבות נוספות. לאחר שמסתיים ההליך של ההשתלה השן יראה השתל כמו כל שן טבעית אחרת ויתאים בצבעו לשאר השיניים שנמצאות בפה.

בשנים האחרונות השתלות שיניים הצליחו מעל המשוער ומדובר על אחוזי הצלחה גבוהים מאוד כמעל ללא כישלונות. מאידך, יש להביא בחשבון את העניין שההשתלה תצליח רק אם היא תתבצע על ידי בעל מקצוע מוסמך ובעל ניסיון. המקצועיות של רופא השיניים היא חשובה מאוד ולא מומלץ לפנות לרופא לא מנוסה בתחום זה.
כמו כל הליך רפואי גם כאן מדובר על כמה שלבים שבסופם השן מתפקדת בפה. חשוב שהרופא המומחה לא ידלג על אף שלב ומומלץ לפנות רק לבעל מקצוע הטוב ביותר.

  • השלב הראשון הוא הפניה של המטופל לבדיקות שונות שיבררו האם הוא חולה במחלות שונות ואילו תרופות הוא לוקח. לאחר שיגיעו התוצאות מהבדיקות יוכל הרופא להנחות את המטופל לגבי ההכנה להשתלה.
  • בשלב הבא יש לבחון את הדרך שבה תתבצע ההשתלה. בדרך כלל מדובר על הרדמה מקומית שלא מצריכה דבר. אם הניתוח מתוכנן להיערך תחת הרדמה מלאה, תתקיים פגישה בין המטפל לרופא המרדים ובמהלכה הוא יעבור בדיקות נוספות. השתלה של שיניים מותרת רק במרפאות שיש להן אישור מיוחד מטעם משרד הבריאות שכן טיפול שיניים בהרדמה הוא בעל סיכונים מסוימים וכרוך בשימוש בציוד מתאים.
  • שלב שלישי הוא זה שבו מתבצעת קדיחה אל תוך העצם. הרופא מבצע חיתוך וחושף את העצם על מנת לקדוח בה חור שאליו יוברג השתל הדנטלי. שלב זה מתבצע לאט וביסודיות ובמהלכו משתמשים בציוד מיוחד שמזרים מים אל המקדח כך שלא ייווצר חום שיפגע בלסת. הבורג ייתפס בעצם ויתקבע בה.
  • השלב האחרון הוא התפירה – הרופא יתפור את החתך שהוא ביצע על מנת לקדוח בשן. השימוש יהיה בתפרים שנספגים בגוף ונעלמים תוך תקופה קצרה. שיטה זו תמנע מהמטופל את אי הנעימות של הוצאת תפרים.
  • לאחר כל הפרוצדורות שהוזכרו יגיע השלב של התאמת הכתר.

מה עושים לאחר ההשתלה

מטופל שיצא מהשתלה יהיה עליו לנוח ולא לבצע פעולות פיזיות. כדאי אפילו לקחת מספר ימי חופש מהעבודה ולנוח בבית. יש לדאוג להיגיינה מתאימה ולהקפיד על ניקיון מרבי. אם ישנם כאבים עזים, ניתן להשתמש במשככי כאבים, אך בדרך כלל הכאב יחלוף בתוך יום יומיים. מומלץ שלא לאכול מאכלים קשים ולהתמקד במאכלים רכים כמו דייסה, מרק ויוגורט.

כמו בכל טיפול גם כאן יתכן שיהיו תופעות לוואי שונות. התופעות יכולות להיות שטף דם קל או נפיחות אך במקרים קשים עלול להתפתח זיהום במקום. אמנם רוב מוחלט של ההשתלות עובר במהירות רבה, אך אם ישנם כאבים ונתיחות רצינית יש לפנות מיד לרופא שיניים ולטפל בבעיה. על מנת להימנע מתופעות לוואי במאה אחוזים יש לפנות לרופא מומחה שעובד בתחום זה כבר כמה עשרות שנים השיקום שלאחר ההשתלה יכול היות מהיר למדי והשן תחזור לתפקוד מהר למדי. אם אתם מעשנים, מומלץ לחדול ממנהג זה שעלול לפגוע בסיכויי ההחלמה. גם לעיסת מסטיק היא לא מומלצת וכדאי להיכנס למשטר של היגיינה שכולל שימוש בחוט דנטלי ואפילו מי פה. בסופו של דבר רק כך תוכלו לשמור על השיניים שלכם.

דילוג לתוכן