רמת השרון:
03-5470755

מה זה נסיגת חניכיים וכיצד לטפל בה?

רבים סובלים מנסיגת חניכיים שנגרמת מסיבות שונות ומהווה אתגר לרופאי שיניים רבים, גם המומחים שבהם. הנסיגה מתרחשת כאשר שולי הרקמה שעוטפת את השן שחקים ומתחילים לסגת לעבר השורש של השן. כך, חלק מהשן שלא אמור להיות חשוף הופך לחשוף יותר ויותר. כאשר מתגלה נסיגת חניכיים זהו סימן ראשון לתחילתה של מחלת חניכיים ועשויים להיווצר כיסים של אוויר בין רקמת החניכיים לשיניים עצמן. כיסים אלו מעלים את הסיכוי להתפתחות מחלות וזיהומים שונים ואם לא מטפלים בכל בזמן עלול להיגרם נזק חמור לשיניים, לעצם הלסת ולחניכיים.

סימנים נוספים לבעיה

היות שמדובר על בעיה דנטלית מוכרת ונפוצה, כל רופא שיניים יוכל לאתר אותה בקלות ולהציע טיפולים. לרב אנשים כלל לא ידעו שהם לוקים בנסיגת חניכיים, שכן מדובר על תהליך שנעשה בהדרגתיות. מסיבה זו חשוב לשים לב לסימנים:

  • בדרך כלל הסימן הראשון יהיה התפתחות של רגישות בשיניים.
  • סימן נוסף יכול להיות שן אשר נראית גדולה יותר משאר השיניים.
  • לפעמים ישנה אפשרות להרגיש בבליטה מתחת לקו החניכיים.

הזנחה של הבעיה היא אינה מומלצת כלל וכדאי לקבוע תור מהיר לרופא השיניים. כיום ישנם טיפולים רבים אשר מסוגלים לשפר  מאוד את המצב ולמנוע התפתחות של נזק נוסף.

מה גורם לנסיגה

הגורמים לנסיגת חניכיים רבים. לעיתים מדובר על מחלת חניכיים שתתפתח כתוצאה מזיהום שהורס את החניכיים וגם את העצם שתומכת בשן. מקרה זה הוא הנפוץ ביותר ובדרך כלל ניתן לעלות עליו במהירות רבה. הגורם התורשתי גם לו יש מקום וישנם אנשים אשר יותר מועדים לתופעה זו. מתברר שכ-30% מן האוכלוסייה יהיו בעלי נטייה טבעית גנטית לנסיגת חניכיים, כל זאת ללא קשר לרמת הטיפול שלהם בשיניים.

גורם נוסף שיכול להביא לנסיגה הוא צחצוח חזק ואגרסיבי או בצורה לא נכונה, פעולה זו תביא לשחיקה של השיניים ובסופו של דבר לנסיגה. כמובן שגם טיפול לא נכות בשיניים או חוסר שימוש בחוט דנטלי יביאו להצטברות של פלאק שיהפוך ברבות הזמן לאבנית. את האבנית ניתן להסיר רק על ידי טיפול של שיננית.

שיניים עקומות

אם מתקיים מצב שבו השיניים לא נסגרות היטב זו על זו או במקרים של שיניים עקומות, ייתכן שיופעל לחץ על החניכיים במקומות מסוימים. הלחץ הזה עשוי להביא לנסיגת חניכיים. מומלץ לבדוק את האפשרות של יישור שיניים. במהלך החיים ישנם שינויים הורמונליים רבים כמו למשל אצל נשים בזמן ההיריון או בתקופת ההתבגרות. במקרים אלו השיניים עשויות להפוך ליותר פגיעות.

עישון או לעיסת טבק הם פעולות לא טבעיות שמעלות בהחלט את הסיכוי להצטברות של פלאק שיביא בהמשך גם לנסיגה של החניכיים. תופעה נוספת שעשויה להביא לנסיגה היא חריקת שיניים.

גורמים לנסיגה לסגת

ישנם סוגים שונים של נסיגת חניכיים, אם מדובר על נסיגה לא רצינית ואיטית יחסית תוכלו לקבל טיפול הולם אצל רופא השיניים שלכם. הוא יעשה זאת על ידי ניקוי יסודי של האזור שבו מתקיימת הנסיגה. הטיפול כולל הסרה של כל האבנית והפלאק שהצטברו על השיניים. לפעמים יהיה גם צורך באנטיביוטיקה שתסייע בסילוק של החיידקים בפה.

במקרים של נסיגה חמורה של החניכיים והיווצרות של כיסים עמוקים מאוד בתפר שבין השן לחניכיים, ייתכן שרק ניתוח בחניכיים יציל את המצב. זו גם נסיבה שכדאי לעלות על הבעיה בהקדם ולהקפיד להגיע לטיפול אצל שיננית מידי חצי שנה. יש לצחצח שיניים בכל יום על ידי מברשת טובה, להשתמש בחוט דנטלי ולשטוף את השיניים במי פה מתאימים. פעולות אלו ימנעו את התפתחותה של הנסיגה וישמרו על שיניים בריאות.

דילוג לתוכן